Dzisiaj internet jest narzędziem, które pod wieloma względami jest pomocne i użyteczne. Dla osób będących w spektrum autyzmu to bodajże najlepsze, co mogło się im przytrafić! Poza elementami terapii, technologia ta wspiera codzienne funkcjonowanie, bez konieczności narażania się na dodatkowy stres.
Jednakże, jak wszystko – także internet i rozwój związanej z nim technologii niesie ze sobą wiele negatywnych aspektów, które mogą wpłynąć na osoby autystyczne niekorzystnie. Naszym zdaniem do największych zagrożeń należy narastająca izolacja i związane z nią ryzyko osamotnienia. Brak kontaktów społecznych i zastępowanie ich rozwiązaniami online pogłębia te odczucia, powodując, że mniej chcemy uczestniczyć w interakcjach w świecie rzeczywistym.
Narastający niepokój i lęk to częste objawy u osób z tendencjami obsesyjno-kompulsywnymi, które mają trudności w kontrolowaniu czasu i intensywności w korzystaniu z technologii (i internetu). Nadmierne korzystanie z urządzeń kosztem normalnych kontaktów z ludźmi może utrudniać rozwój umiejętności społecznych, skutkować brakiem empatii i odczuwania emocji innych.
To, co opisaliśmy wyżej, dotyczy tak naprawdę każdego z nas: jesteśmy istotami społecznymi, a izolacja od siebie nie wpływa na nas dobrze. Dlatego pamiętajmy, że technologia jest dobra, dopóki umiemy z niej zdrowo korzystać. Miejmy również na uwadze, że dla osób w spektrum autyzmu jej wpływ może przebiegać zupełnie inaczej i szybciej.